grafika
KONIEC ZAMIESZANIA W SZACHOWNICY
27/09/2016

Z końcem września z rezerwatu Szachownica zniknął plac budowy, do którego niektórzy z nas zdążyli się już przyzwyczaić. Zakończono prace związane z zabezpieczeniem stropów dwóch otworów jaskiniowych. Zadanie jakie postawiono przed górnikami, odpowiedzialnymi za wykonanie robót, wymagało niebywałej ostrożności. Jak wykazały bowiem badania wykonane na  potrzeby opracowania projektu technicznego zabezpieczeń, oba obiekty były silnie zeszczelinowane, a przebywanie w nich wyjątkowo niebezpieczne. 16 września 2016 r. mieliśmy ostatnią okazję spotkać się i podziękować tym, którzy dla Szachownicy wykonali najcięższa i  najniebezpieczniejszą  pracę.

 

Teraz nasza Szachownica wraca pod opiekę czujnej straży leśnej, dlatego przypominamy że:

JASKINIA JEST CZĘŚCIĄ OBSZARU CHRONIONEGO, KTÓRY NIE JEST UDOSTĘPNIONY DO RUCHU TURYSTYCZNEGO. W ZWIĄZKU Z TYM OSOBY, KTÓRE NIE POSIADAJĄ WYMAGANYCH PRAWEM ZEZWOLEŃ, OBOWIĄZUJE ZAKAZ WSTĘPU DO OBIEKTU. UMYŚLNE NARUSZENIE TEGO ZAKAZU, ZGODNIE Z ART. 127 USTAWY O OCHRONIE PRZYRODY, GROZI KARĄ GRZYWNY LUB ARESZTU.

Co ważne, Szachownica jest częścią sieci obszarów Natura 2000 i schronieniem dla wielu cennych gatunków nietoperzy. Jest to miejsce szczególnej koncentracji regionalnej tych zwierząt, niezwykle istotne dla utrzymania ich populacji w Polsce i całej Unii Europejskiej. Już pod koniec prowadzonych prac, obserwować można było kulminację tzw. swarmingu, to znaczy zjawiska zwiększonej aktywności nietoperzy w otworach zimowisk, występującego wczesną wiosną i jesienią. Jednak największe znaczenie dla nietoperzy Szachownica ma podczas ich zimowej hibernacji. Im bliżej zimy,  tym więcej skrzydlatych lokatorów pojawi się w jaskini, dlatego bardzo ważne jest abyśmy pamiętali, że:

 

NIEPOKOJENIE NIETOPERZY, SZCZEGÓLNIE W OKRESIE ZIMOWYM, JEST DLA NICH POWAŻNYM ZAGROŻENIEM. PRZYPADKOWE WYBUDZENIE ODBYWA SIĘ KOSZTEM UTRATY TŁUSZCZU, KTÓRY PODCZAS SNU WYSTARCZYŁBY NA WIELE DNI. CZĘSTE BUDZENIE OZNACZA NAJCZĘŚCIEJ ŚMIERĆ ZWIERZĘCIA.

Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
NI
natura.png
dyrekcja.png
regionalna.png
geoportal.png